Збір за першу реєстрацію транспорту
2 грудня 2010 р. був прийнятий Податковий кодекс України (далі – Кодекс), який приніс в життя значну кількість нововведень, серед яких – заміна податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (транспортний податок) збором за першу реєстрацію транспортного засобу.
Які ж наслідки для автовласників матиме це нововведення? Подивимося на це питання докладніше.
1. Хто і коли платитиме
Згідно з положеннями Кодексу, цей збір справляється за першу реєстрацію в Україні транспортних засобів.
Перша реєстрація транспортного засобу – реєстрація, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше. Тобто мова йде про нові автомобілі або про ввезені з-за кордону старі авто.
Платниками збору є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, що є об'єктами оподаткування.
2. За що платити
З 01.01.2011 р. (набрання чинності Кодексом) перелік об'єктів оподаткування збором дещо змінився, порівняно з переліком для оподаткування транспортним податком.
Тепер до переліку ще потрапили:
– трактори на гусеничному ходу і мотоцикли незалежно від об'єму циліндру двигуна;
– судна, зареєстровані у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України;
– літаки і вертольоти, зареєстровані у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або у Реєстрі державних повітряних суден України.
Варто зазначити, що виключені з переліку об'єктів оподаткування мопеди та велосипеди з установленим двигуном незалежно від об'єму циліндра двигуна.
Причепи і напівпричепи також не підлягатимуть оподаткуванню.
База оподаткування визначається окремо для кожного транспортного засобу:
– для колісних транспортних засобів як і раніше – за об'ємом циліндрів двигуна в куб. сантиметрах;
– для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном, та для суден, обладнаних двигуном, – за потужністю двигуна в кВт;
– для суден, не обладнаних двигуном, – за довжиною корпусу судна в сантиметрах;
– для літаків, вертольотів – за максимальною злітною масою.
3. Скільки сплачуватимемо
1. Для легкових авто передбачені наступні ставки збору:
2. Для мотоциклів з двигуном об'ємом до 500 куб. см збір встановлено на рівні 3 грн. за 100 куб. см, для мотоциклів з двигуном об'ємом від 501 до 800 куб. см включно – 5 грн. за 100 куб. см, а для мотоциклів з двигуном об'ємом понад 800 куб. см – 10 грн. за 100 куб. см.
3. Для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном, – 0,5 грн. за 1 кВт потужності двигуна.
4. Для автобусів, у тому числі мікроавтобусів – 5 грн. за 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна.
5. Для тракторів – 2,5 грн. за 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна.
6. За вантажні автомобілі з двигуном об'ємом до 8200 куб. см доведеться сплатити 15 грн., за авто з об'ємом двигуна від 8201 до 15 000 куб. см – 20 грн., а за авто з двигуном понад 15 000 куб. см. – 25 грн. за 100 куб. см.
Відмітимо, що збір за першу реєстрацію транспортного засобу для вантажопасажирських автомобілів сплачується у розмірах, установлених для вантажних автомобілів.
7. Для сідельних тягачів – 15 грн. за 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна.
8. Для автомобілів спеціального призначення – 5 грн. за 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна.
9. Власникам суден, оснащених стаціонарним або підвісним двигуном потужністю до 55 кВт включно, доведеться платити 2,5 грн., а понад 55 кВт – 3 грн. за 1 кВт потужності двигуна.
10. Для суден, не оснащених двигуном, ставка збору визначається з розрахунку 7 грн. за 100 см довжини корпусу судна, якщо така довжина не перевищує 7,5 метрів, та 14 грн. за 100 см, якщо довжина судна перевищує зазначений розмір.
11. Ставки збору для літаків і вертольотів встановлено на рівні 1 грн. за кожен кілограм максимальної злітної маси.
Коефіцієнти
Як і раніше, держава реалізовує політику пропагування придбання нових транс-портних засобів. Тому до ставок податку застосовують коефіцієнти:
1) для нових транспортних засобів – 1;
2) для транспортних засобів, які використовувалися до 8 років (крім електромобілів та тракторів) – 2;
3) для суден, літаків і вертольотів, які використовувалися понад 8 років – 3;
4) для колісних транспортних засобів, які використовувалися понад 8 років (крім електромобілів та тракторів) – 40.
Сума збору обчислюється щодо кожного транспортного засобу як добуток відповідної бази оподаткування, ставки збору та відповідного коефіцієнта.
Тобто формула для сплати буде мати наступний вигляд:
О х С х К = СЗ
де
О – об'єм циліндрів двигуна, куб. см;
С – ставка збору, грн.;
К – коефіцієнт;
СЗ – Сума збору.
4. Пільги
Від сплати збору звільняються:
– легкові автомобілі для інвалідів з об'ємом циліндрів двигуна до 1500 куб. см, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України;
– транспортні засоби будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.
Але у разі відчуження вищезазначених транспортних засобів особи, які отримали їх у власність, зобов'язані сплатити збір за ставками у порядку та на умовах, передбачених Кодексом.
5. Як сплачувати
Нагадаємо, що державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів здійснюється підрозділами Державтоінспекції згідно з відповідним порядком, затвердженим урядовою постановою № 1388 від 07.09.98 р.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 8 від 06.01.2010 р., відомчу реєстрацію та облік великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів здійснюють територіальні органи Держгірпромнагляду.
А реєстрацію та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 08.07.2009 р. покладено на Державну інспекцію з нагляду за технічним станом машин.
Порядок проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів затверджений постановою Кабміну № 606 від 09.07.2008 р.
Збір сплачується перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, які діють на день сплати.
Платники збору зобов'язані при першій реєстрації в Україні пред'являти квитанції або платіжні доручення про сплату збору з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення, а платники, звільнені від сплати збору, – відповідний документ, що дає право на користування такими пільгами.
У разі відсутності зазначених документів реєстрація не проводиться.
Власники автомобілів, що відповідно до законодавства підлягають технічному огляду один раз на два роки, при проходженні у 2011 році такого технічного огляду або знятті транспортних засобів з обліку зобов'язані пред'являти (хоча забирають оригінали) органам, що здійснюють зняття з обліку або технічний огляд, квитанції або платіжні доручення про сплату за 2010 рік податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ставками, які діяли до 1 січня 2011 року, а автовласники, які були звільнені у 2010 році від його сплати, – документ, що дає право на користування такими пільгами. У разі неподання таких документів технічний огляд транспортних засобів та зняття їх з обліку не провадяться.
6. Як повернути сплачений транспортний податок
Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики своїм рішенням від 21.12.2010 "Про забезпечення застосування окремих положень Податкового кодексу України" дав роз'яснення щодо порядку повернення коштів, сплачених у 2010 році при проходженні технічного огляду платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2011 рік.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" фізичні особи сплачують цей податок у тому числі перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
При цьому фізичні особи – платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють технічний огляд автомобілів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, – відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
За таких обставин деякі автомобілісти при проходженні технічного огляду у 2010 році сплатили цей податок і за 2011 рік.
Відповідно до пункту 1 розділу XIX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року набрали чинності положення розділу VII "Збір за першу реєстрацію транспортного засобу" цього Кодексу а, відповідно, Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" втратив чинність.
Таким чином, зазначені кошти підлягають поверненню відповідно до статті 43 Податкового кодексу України, яка регулює питання умов повернення помилково та/або надміру сплачених грошових коштів.
Умови повернення
1. Відсутність податкового боргу
Помилково та/або надміру сплачені суми податку підлягають мають бути повернені платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Податковий борг – податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений термін, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
2. Подання заяви
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум транспортного податку за 2011 р. є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Автовласник подає (надсилає рекомендованим листом) заяву до Податкової за місцем реєстрації на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає спосіб перерахування коштів: на поточний рахунок автовласника в установі банку або повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Разом із заявою потрібно подати копію квитанції про сплату транспортного податку за 2011 рік та копію ідентифікаційного коду.
3. Одержання висновку
Податкова, як контролюючий орган, не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.
На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом 5 робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України. Хоча чіткого порядку податкова не має, тому поки питання реального повернення коштів залишається під питанням.
Таким чином, тепер перша реєстрація нового авто стала ще більш дорожчою, а ввозити в Україну старі авто взагалі може стати невигідним ділом.