Вилучення водійського посвідчення
Багатьом автомобілістам знайома ситуація, коли потрапивши в дорожньо-транспортну пригоду (далі – ДТП) чи за деякі інші правопорушення, Дорожня автомобільна інспекція (далі – ДАІ) вилучає водійське посвідчення до вирішення справи в суді. А як відомо, в нашій державі суди часто приймають рішення, м'яко кажучи, не у визначений строк. Так само і сама ДАІ може затягувати вирішення справи. Таким чином постають логічні запитання:
1) Що водію потрібно знати при оформленні ДТП?
2) Яким чином водій, у якого вилучили водійське посвідчення, може керувати своїм авто до прийняття рішення судом?
3) Як повернути водійське посвідчення?
Що водію потрібно знати при оформленні ДТП?
При вчиненні правопорушень, передбачених КУпАП, працівник міліції (ДАІ) складає протокол про адміністративне правопорушення (фото 1). Такий протокол, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. При цьому працівник міліції (ДАІ) роз'яснює порушникові його права й обов'язки відповідно до ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
Тобто він зобов'язаний пояснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що вона має право:
– знайомитися з матеріалами справи;
– давати пояснення;
– подавати докази;
– заявляти клопотання;
– при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи;
– виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;
– оскаржити постанову по справі.
Причому непідписання протоколу для водія особливої користі не дає. Важливо, якщо водій не згоден із зазначеним в протоколі, в графі протоколу "Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, по суті порушення" вказати при- чини своєї незгоди. Але як видно з протоколу, то для таких пояснень там відведено місця небагато. Тому в цій графі можна вказати, що додаткові пояснення будуть додані на окремому аркуші. Також, якщо права водія не були роз'ясненні працівником ДАІ, про це потрібно вказати. Це може слугувати додатковим аргументом при оскарженні протоколу.
В судовому порядку справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Тому якщо водій не зацікавлений в швидкому винесенні постанови про накладення адміністративного стягнення, варто не брати ніяких повідомлень і повісток. Копія протоколу видається правопорушнику за його вимогою в підрозділі ДАІ. При цьому важливо-таки взяти копію протоколу. Він обов'язково знадобиться при оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення (наприклад, штраф). Як правило, при ДТП працівники ДАІ мають видавати відповідну довідку (фото 2), але іноді не видають, тому це ще одна причина, чому протокол все ж потрібно взяти. Якщо порушення зафіксовано за допомогою показань технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням Правил (далі – технічні прилади), з фото- або відеозображенням транспортного засобу, протокол про адміністративне правопорушення складається після встановлення причетної особи у підрозділі ДАІ за місцем проживання цієї особи.
Якщо порушення вчинено кількома особами, протокол складається на кожного порушника. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила правопорушення. За наявності свідків (щодо виключення зацікавлених осіб нічого не сказано) і потерпілих протокол може бути підписаний також і цими особами. З урахуванням потреби в більш повних доказах у справі про адміністративне правопорушення необхідно прагнути до залучення свідків будь-якого правопорушення. Водій вписує дані свідків (наприклад, пасажири) в ту саму графу, де і пояснення. В цю графу достатньо вписати прізвище та ініціали, а також місце проживання.
Ми вже говорили, що особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які можуть долучатися до протоколу на окремому аркуші (аркушах), а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Тобто водій має можливість завчасно запастися шаблонами таких пояснень і зауважень на окремих аркушах і при необхідності їх використовувати. Якщо особа послідовно (одночасно) здійснила декілька адміністративних правопорушень, які відповідно до чинного законодавства розглядаються одним і тим самим органом (посадовою особою), то на порушника складається один протокол. У ньому зазначаються всі порушення і статті КУпАП, які передбачають відповідальність. У разі розгляду справ різними органами (посадовими особами) на кожне таке правопорушення складається окремий протокол.
При порушенні правил користування ременями безпеки або мотошоломами, керуванні водіями ТЗ, незареєстрованими або неперереєстрованими в установленому порядку, без номерного знака та інших порушень, що стосуються номерних знаків, а також керування ТЗ в стані сп'яніння на кожне порушення складається окремий протокол. У разі вчинення особою правопорушення, яке в установленому порядку оформляється протоколом, у талоні до посвідчення водія працівник ДАІ на місці скоєння правопорушення проставляє відмітку про допущене правопорушення. Хоча зараз йде активне обговорення про відміну цього талону, оскільки проставлена відмітка за порушення може бути оскаржена і відмінена, що може призводити до внесення багатьох виправлень до цього талону. При вчиненні адміністративного правопорушення водіями транспорту організацій, установ, підприємств незалежно від форми власності про це додатково робиться відповідний запис у шляховому маршрутному листі (за його наявності).
Водії та інші особи, які керують транспорт-ними засобами, якщо є достатні підстави вважати, що ці особи перебувають у стані сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан сп'яніння (ст. 266 КУпАП). Підстави для проведення огляду з метою встановлення стану сп'яніння, порядок його проведення та одержання висновків щодо стану особи, яка підлягає перевірці, визначені в Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння і проведення огляду з використанням технічних засобів, затвердженій спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства юстиції України від 24.02.95 № 114/38/15-36-18 та зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 07.03.95 № 55/591. Підставами для притягнення особи до адміністративної відповідальності за керування транспортом у стані сп'яніння слід уважати необхідні висновки, зроблені з додержанням вимог зазначеної Інструкції. І тут жодним разом не проходить встановлення стану сп'яніння способом "Подихайте в трубочку".
За результатами перевірки з додержанням вимог зазначеної Інструкції заповнюється відповідний розділ адміністративного протоколу. Усі матеріали долучаються до адміністративного протоколу про правопорушення, про що в ньому робиться відповідний запис. При оформленні відповідних документів про правопорушення (керування транспортними засобами у стані сп'яніння або ухилення осіб, які керують транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння) водій попереджається, що в разі повторного протягом року вчинення аналогічного правопорушення до нього відповідно до частини другої ст. 130 КУпАП за рішенням суду може бути застосовано стягнення у вигляді оплатного вилучення ТЗ.
Якщо водій ухиляється від огляду з метою встановлення стану сп'яніння відповідно до встановленого порядку, то в присутності двох свідків (цих свідків працівники ДАІ вписують самостійно у спеціально відведену графу для свідків) у протоколі про зазначене адміністративне правопорушення вказуються ознаки сп'яніння і дії порушника щодо ухилення від огляду. Забороняється кваліфікувати як ухилення від огляду вислови особи (хоч і закріплені письмово) про згоду з фактом вживання алкоголю і у зв'язку з цим відсутністю необхідності в проведенні огляду. Іноземці й особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних з громадянами України підставах. При вчиненні іноземцем, який не користується "імунітетом", порушення Правил в установленому порядку оформляється протокол.
Під час оформлення відповідних документів про вчинене іноземцем правопорушення він попереджається про те, що виїзд за межі України особи, яка не сплатила призначеного штрафу, буде розцінено як ухилення від його сплати. У зв'язку з викладеним порушнику рекомендується розв'язати всі питання щодо провадження справи про вчинене ним порушення за місцем учинення цього порушення. До протоколу, складеного з використанням показань технічних приладів, долучаються фото-, відео- або інші матеріали, на яких зафіксовані показання цих приладів, та довідкові матеріали про власника транспортного засобу або особу, яка має право керування цим транспортним засобом. Довідкові матеріали про власника транспортного засобу або особу, яка має право керування цим транспортним засобом отримуються шляхом запиту до Національного банку даних "Автомобіль".
Яким чином водій, у якого вилучили водійське посвідчення, може керувати своїм авто до прийняття рішення судом?
1) Відповідно до пункту 4 наказу МВС від 02.04.1994, № 166 "Про затвердження зразка талону до посвідчення водія, Положення про талон до посвідчення водія…" (далі – Наказ № 166) при вилученні посвідчення водія талон до нього дає право керувати транспортними засобами відповідної категорії протягом одного місяця. Після закінчення цього строку, якщо він не був продовжений в ДАІ, талон підлягає вилученню. Згідно з п. 5 Наказу № 166 посадові особи підрозділів ДАІ, у віданні яких знаходиться розгляд адміністративного матеріалу або заяви водія, можуть продовжити строк дії талону. При подовженні строку дії талону запис про це здійснюється у довільному місці на талоні і скріплюється печаткою підрозділу ДАІ, який подовжує його дію.
При вилученні посвідчення водія у талоні на лицевому боці проставляються дата вилучення, посада, прізвище працівника ДАІ, а на зворотному боці робляться такі записи:
1. У графі "Дата порушення" вказують день, місяць та рік вчинення порушення (наприклад: 11.08.09 р.).
2. У графі "Серія, № нагрудного знака" проставляються серія та номер нагрудного знака працівника ДАІ, який склав протокол (виявив порушення).
3. У графі, де проставлена цифра, яка відповідає вчиненому порушенню, компостером проставляється відмітка. (Відмітки у талоні робить працівник ДАІ, який виявив порушення.)
У випадку оскарження водієм дій працівників ДАІ і винесення мотивованого висновку про скасування постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення або повернення стягнених грошових сум штрафу у вільному рядку талону робиться запис, наприклад: "Порушення від 11.08.09 р. скасовано", в якому вказується дата порушення, яке відміняється. Запис завіряється підписом посадової особи, яка винесла висновок, із зазначенням її посади, звання, прізвища і скріплюється печаткою підрозділу ДАІ, де розглядалася скарга і було винесено висновок. Після цього водій звертається в реєстраційно-екзаменаційний підрозділ за місцем проживання, де йому без перевірки знань Правил і безкоштовно видається новий талон. При цьому здійснюється перенесення всіх зафіксованих в попередньому талоні порушень Правил, за винятком порушення, яке скасовано.
2) Відповідно до статті 265-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 (далі – КУпАП) у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, за яке може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, працівник Державної автомобільної інспекції тимчасово вилучає посвідчення водія до набрання законної сили постановою у справі про адміністративне правопорушення, але не більше ніж на три місяці з моменту такого вилучення, і видає тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами. Про тимчасове вилучення посвідчення водія робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Після закінчення тримісячного строку тимчасового вилучення посвідчення водія, у випадках, якщо судом не прийнято рішення щодо позбавлення водія права керування транспортним засобом або якщо справа про адміністративне правопорушення не розглянута у встановлений законом строк, особа має право звернутися за отриманням вилученого документа. Таке звернення особи є обов'язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення. За подання такого звернення та повернення особі тимчасово вилученого посвідчення водія не може стягуватися плата. Відповідно до п. 5 постанови КМУ від 17.12.2008, № 1086 "Про затвердження Порядку тимчасового вилучення посвідчення водія…" (далі – Постанова КМУ №1086) до винесення судом постанови у справі про адміністративне правопорушення та набрання нею законної сили уповноважена особа видає водієві тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом (фото 3) строком не більше ніж на три місяці з дати вилучення посвідчення. Але даний дозвіл дійсний лише за наявності документа, який посвідчує особу (наприклад, паспорт громадянина України чи закордонний паспорт).
Як повернути водійське посвідчення?
Тимчасово вилучене посвідчення повертається водієві:
• за заявою водія у разі, коли суд не прийняв у тримісячний строк рішення про позбавлення водія права керування транспортним засобом або не розглянув у встановлений законом строк справу про адміністративне правопорушення;
• після виконання водієм постанови суду про накладення адміністративного стягнення або подання до підрозділу Державтоінспекції копії постанови суду про закриття справи (крім випадків, коли справу про адміністративне правопорушення закрито на підставі порушення за тим самим фактом кримінальної справи);
• у разі винесення судом постанови про позбавлення водія права керування транспортним засобом після закінчення визначеного строку позбавлення права керування транспортним засобом та успішного складення в Державтоінспекції теоретичного і практичного іспиту для отримання права на керування транспорт-ним засобом відповідної категорії.
1 Комментариев
Алекс
17-04-2012 13:19:57
Добрый день! Подскажите Временные права выдаются только при совершении админ нарушений, или же при уголовной ответственности тоже(ст.286, ч.1)? Дело моё на данный момент рассматривается в суде и неизвестно сколько продлится... Могу я расчитывать на временные права или нет?