Не сплатив штрафів – віддай авто!

До вилучення автомобіля черга в більшості випадків не дійде

23 вересня 2009 р. прес-служба департаменту ДАІ МВС України дала повідомлення, що відповідно до вимог Закону України " Про виконавче провадження" до власників транспортних засобів, які вчасно не сплатили штрафів за порушення Правил дорожнього руху, застосовуюся санкції щодо повернення заборгованих ними коштів до державного бюджету шляхом оплатного вилучення їх автомобілів. До такого рішення прийшли після того, як підрахували суму за неоплачені водіями штрафи. В свою чергу, голова МВС Юрій Луценко заявив, що вилучатимуть авто лише у злісних неплатників штрафів. Причому злісність МВС визначає саме несплатою десятьох і більше автоштрафів. На питання чому саме 10 і більше штрафів, а не 5 чи 15, поки ніхто не може дати відповідь, адже законодавчо такий підхід не закріплений. Цікаво також й те, що діапазон заборгованості за неоплачені 10 штрафів може бути досить великим. Наприклад, "найдешевша десятка" відповідно до сучасних штрафів може коштувати мінімум 510 гривень, за десятиразове порушення правил користування ременями безпеки (ч. 4 ст. 121 КУпАП). 

В свою чергу "найдорожча десятка" може обійтися автомобілісту максимум 15 000 грн.  Варто не забувати, що ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) передбачає, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови – не пізніше 15 днів з дня залишення скарги або протесту без задоволення. Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна. А у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП. Тобто "найдешевша десятка" може вдвічі подорожчати і коштувати не 510 грн., а 1020 грн. Дивлячись на ці цифри, виникає наступне логічне запитання: "А чому має вилучатися саме автомобіль, який коштує набагато більше, ніж неоплачені штрафи?". 

Згідно ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" державною виконавчою службою підлягають виконанню постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках передбачених законом. Якщо боржник у встановлений строк добровільно не сплатив штраф, згідно ст. 30 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець невідкладно розпочинає його примусове виконання. Але відповідно до ст. 50 вищезазначеного Закону стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. І лише у разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржникові інше майно.

Причому боржник має право вказати ті види майна чи предмети, на які необхідно звернути стягнення в першу чергу. Тобто черга до автомобіля в більшості випадків не дійде, адже у автомобілістів може бути й інше майно (холодильник, телевізор, велосипед). Із вищеописаного можна зробити, що МВС вирішило шляхом виключно психологічного заходу різко поповнити бюджет. Повідомлення державних органів і виступи посадовців в Україні, як правовій державі, не є загальнообов'язковими нормами до виконання, поки вони не будуть відповідати Законам України. Таким чином, доки законодавчо не буде врегульоване дане питання, доти МВС не зможе повноцінно реалізувати даний план.

9 Комментариев

Верховинець
28-09-2009 18:48:19

Ага, обіцяють вилучати машини у злісних неплатників, а у нас в Ужгороді можуть накласти арешт на авто, навіть якшщо борг - всього 200-500 гривень. Це не за 10 штрафів, а за один!

Аня
30-09-2009 18:37:53

А помоему правильно только отбирать надо у действительно злосных нарушителей, которые не хзаплатили по несколько тысяч

Ира
30-09-2009 18:43:37

Отбирать машину за 510 гривен - бред Помоему лучше пусть водитель вытащит магнитолу и отдаст инспекторам, как раз она будет стоить нужную сумму или даже больше.

Иван
30-09-2009 18:47:46

это ж незаконно забирать автомобиль, да и стоит он больше суммы штрафа.

Джек
30-09-2009 20:38:21

15000 гривен - столько стоит разве что какое-нибудь старье. неравноценно получается

Джек
01-10-2009 18:55:13

Не умеешь ездить - тебе не нужна машина. логика проста. водителей с таким количеством штрафов нужно оставлять без машины.

Иван
01-10-2009 18:55:48

речь идет не о водительском мастерстве, а о возможности заплатить тот штраф.

Жан
01-10-2009 18:56:48

зачем отбирать машину, если можно обойтись более дешевыми материальными ценностями?

Влад
01-10-2009 18:57:27

нет денег - не нарушай! лучше не рисковать