Довіреність: як уникнути проблем
Автомобіль – це бажана річ майже кожної людини. Проте для більшості українців втілення такого бажання є досить дорогим, тому вони займаються пошуком дешевих способів придбання автомобіля. Але такі схеми не завжди відповідають українському законодавству, що може спричинити негативні наслідки, навіть до конфіскації автомобіля.
Поїздка за кордон багатьох автолюбителів дивує дешевою ціною на автомобілі. Тому з'являється бажання пригнати таке авто, але в обхід від сплати всіх платежів. Через те і оформляється "іноземна" довіреність на українського водія, або іноді іноземець сам приїздить в Україну на своєму авто в надії, що зможе передати його за довіреністю українському автомобілісту. Проте не все так просто.
Відповідно до ст. 11 Закону України від 13.09.2001, № 2681-III "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" (далі – ЗУ № 2681-III) тимчасове ввезення транс-портних засобів (трактори; автомобілі, призначені для перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія; легкові автомобілі; вантажні автомобілі; автомобілі вантажні для аварійного ремонту, автокрани, автомобілі пожежні, автобетономішалки, автомобілі прибиральні для доріг, автомобілі поливомийні, автомобілі-майстерні, радіологічні автомобілі) на митну територію України дозволяється терміном до одного року:
– громадянами-резидентами – після сплати ввізного мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при ввезенні автомобілів;
– громадянами-нерезидентами – без оподаткування.
Цей термін може бути продовжено Державною митною службою України або уповноваженими Державною митною службою України митними органами з урахуванням гуманітарної, наукової, господарської та інших видів діяльності громадян, які ввезли такі транспортні засоби.
Умови, за яких Державною митною службою України термін тимчасового ввезення транспортного засобу може бути продовжено, встановлені:
– Законом України від 22.10.99 № 1192-XIV "Про гуманітарну допомогу";
– Законом України від 16.09.97 № 531/97-ВР "Про благодійництво та благодійні організації";
– постановами Кабінету Міністрів України, в рамках яких для реалізації та забезпечення інноваційних науково-технічних програм, цільових науково-технічних та соціальних програм, програм наукових досліджень, медичної допомоги та інших залучаються іноземні спеціалісти і їх перебування зумовлено участю в реалізації цих програм.
При тимчасовому в'їзді в Україну на транспортному засобі митний контроль здійснюється відповідно до Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України від 11.06.08 № 505/642 (далі – Технологія прикордонного та митного контролю), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.08 за № 753/15444, згідно з вимогами якої водій подає для перевірки такі документи:
• паспортні документи;
• свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу і посвідчення водія;
• документи на право власності та користування транспортним засобом.
Новинка 2010 р.
Громадяни України, які перебувають на тимчасовому консульському обліку у консульській установі України, у разі відвідання України мають право тимчасово під зобов'язання про зворотнє вивезення ввезти один власний легковий автомобіль та причіп до нього (за умови ввезення разом з транспортним засобом) на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року, без сплати ввізного мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при ввезенні автомобілів.
Такий транспортний засіб:
а) може бути ввезений за наявності документів, що підтверджують реєстрацію транс-портного засобу на території іноземної країни, яка підтверджує право власності на нього та дозволяє його експлуатацію, за наявності страхового договору з цивільної відповідальністю перед третьою особою, що поширюється на території України;
б) не може використовуватися для цілей підприємницької (господарської) діяльності в Україні, в тому числі надаватися в оренду або передаватися за довіреністю у користування іншим особам.
Тобто, "іноземна" довіреність в Україні не дає права керування, що призведе до того, що такий автомобіль не пропустять на митному контролі. При цьому жоден із українських нотаріусів не оформить довіреність на таке авто.
Реєстрація
Згідно з вимогами ст. 11 ЗУ № 2681-III транспортні засоби, тимчасово ввезені громадянами-нерезидентами на митну територію України для власного користування на термін, що перевищує два місяці, підлягають реєстрації в органах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України.
Пунктом 7 постанови КМУ від 07.09.1998, № 1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" визначено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі – власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транс-портні засоби протягом десяти діб після митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до 30.06.93 – набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
Пунктом 2.6 "Технології прикордонного та митного контролю" визначено, що у разі ввезення громадянином-нерезидентом транспортного засобу, що перебуває на постійному обліку в реєстраційних органах іноземних держав, посадова особа митного органу інформує його про необхідність ознайомлення з умовами тимчасового ввезення транспортних засобів (транзиту) на митну територію України, відомості про які розміщені на інформаційних стендах, розташованих перед зоною митного контролю та безпосередньо у цій зоні, зокрема про:
• необхідність обов'язкової реєстрації транспортних засобів в органах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України для транспортних засобів, якщо строк їх тимчасового ввезення для власного користування перевищуватиме два місяці;
• необхідність обов'язкового вивезення транспортного засобу за межі України в строк, визначений законодавством, або оформлення цього транспортного засобу з метою вільного обігу на митній території України в порядку, установленому законодавством України;
• відповідальність за порушення визначених законодавством умов тимчасового ввезення (транзиту) на митну територію України транспортних засобів, що перебувають на постійному обліку в реєстраційних органах іноземних держав, визначену Митним кодексом України.
Громадянин-нерезидент, який тимчасово ввозить транспортний засіб, що перебуває на постійному обліку в реєстраційних органах іноземних держав, не надає письмового зобов'язання про зворотнє вивезення транспортного засобу.
Відповідальність
Відповідальність за невивезення за митний кордон України транспортних засобів, що були тимчасово ввезені на митну територію України під зобов'язання про зворотнє вивезення у строк, зазначений у зобов'язанні про зворотнє вивезення, установлюється Митним кодексом України (далі – МКУ).
Так, відповідно до ст. 331 МКУ, видача без дозволу митного органу або транс-портних засобів, що знаходяться під митним контролем, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 850 до 1700 грн. Так само, відповідно до ст. 346 МКУ, невивезення за митний кордон України товарів, які були тимчасово ввезені на митну територію України під зобов'язання про зворотнє вивезення у строк, зазначений у зобов'язанні про зворотнє вивезення (зворотнє ввезення) таких товарів, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 850 до 1700 грн. або конфіскацію таких товарів.
В такому випадку митниця складає протокол про порушення митних правил, а суд приймає рішення про притягнення до відповідальності за порушення зобов'язання про зворотнє вивезення з митної території України автомобіля. При цьому варто мати на увазі, що в разі втрати такого авто (предмет митного правопорушення) стягується його вартість – конкретна грошова сума в разі, коли неможливо конфіскувати авто. Правда проблемним є встановлення дійсної митної вартості таких предметів.
Транспортні засоби, які тимчасово ввезені під зобов'язання про зворотнє вивезення, не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння або користування іншим особам. Такі транспортні засоби можуть бути оформлені для постійного користування після сплати відповідних податків та зборів, передбачених законодавством при ввезенні транспортних засобів для вільного використання.
Тимчасове ввезення таких транспортних засобів дозволяється за наявності документа, що підтверджує їх реєстрацію за межами України. У разі невиконання цієї умови зазначені транспортні засоби підлягають митному оформленню для постійного користування.
Транспортні засоби, тимчасово ввезені громадянами-нерезидентами (іноземці) на митну територію України для власного користування на термін, що перевищує два місяці, підлягають реєстрації в органах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України.
Але ця умова не поширюється на транс-портні засоби, що належать співробітникам дипломатичних представництв України та іноземних держав, міжнародних, міжурядових організацій і представництв іноземних держав при них, які не є резидентами України.
Отже, для того щоб не отримати суттєвий штраф або не втратити автомобіль, великих надій покладати на довіреність не варто. Економне розмитнення може бути через оформлення автомобіля як гуманітарну допомогу, про що писалося в попередніх випусках "АвтоТеми" (№ 26 від 22 червня 2010 р., № 27 від 29 червня 2010 р., № 28 від 6 липня 2010р.).