ДАI не перевірятиме і не штрафуватиме
Страхування цивільної відповідальності
Законом України від 07.03.1996 № 85/96-ВР "Про страхування" в Україні з 11 квітня 1996 року страхування цивільної відповідальності (далі – ЦВ) власників наземних транспортних засобів (далі – ТЗ) було визначено обов'язковим. Але, як виявилось, слова "повинен" було недостатньо для повноцінного запровадження обов'язковості страхування ЦВ власниками ТЗ, оскільки була відсутня система контролю та адміністративних санкцій на водіїв, в яких був відсутній відповідний поліс.
Як наслідок, з метою забезпечення відшкодування шкоди заподіяної життю, здоров'ю та майну потерпілих внаслідок ДТП та захисту майнових інтересів страхувальників 01.07.2004 року, було прийнято спеціальний Закон № 1961-IV "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (далі – ЗУ № 1961), яким було введено страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ.
Також варто відзначити, що у зв'язку із прийняттям Закону України від 24.09.2008 року № 586-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху" (далі – ЗУ № 586) з 17.11.2008 року, ця відповідальність ще суттєвіше підвищилася. Цим і пояснювалася особлива увага та інтерес водіїв до страхування цивільно-правової відповідальності.
Згідно зі ст. 21.2 ЗУ № 1961 контроль за наявністю у водіїв договорів "автоцивілки" покладено на органи Державтоінспекції.
А відповідно до ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення власника ТЗ, який не має договору обов'язкового цивільно-правового страхування, може бути оштрафовано на суму від 425 грн. до 850 грн. (раніше було від 8,50 грн. до 17 грн.).
Звертаємо увагу на те, що МВС затвердило Інструкцію з організації діяльності підрозділів Державтоінспекції МВС України щодо контролю за наявністю у водіїв полісів обов'язкового страхування ЦВ власників ТЗ (наказ від 29.11.2007 р. № 451). Згідно цієї інструкції під час нагляду за дорожнім рухом працівник ДАІ здійснює зупинку ТЗ, на яких відсутній спеціальний знак, закріплений у правому верхньому кутку вітрового скла.
Але МВС у своєму листі від 08.02.2008 р. № 4/14-1024 визначило, що відсутність на лобовому склі "автоцивільного" спецзнаку не є підставою для зупинки ТЗ.
Тобто під час патрулювання доріг і вулиць працівники ДАІ не будуть спеціально контролювати наявність у водіїв полісу обов'язкового страхування ЦВ власників ТЗ.
Таким чином, відповідно до вищезазначеної інструкції, ДАІ в обов'язковому порядку здійснює перевірку чинності поліса обов'язкового страхування ЦВ виключно у випадках:
- зупинки ТЗ, водій якого порушив ПДР;
- причетності ТЗ до ДТП;
- при проходженні техогляду;
- при реєстрації/перереєстрації ТЗ.
В цих випадках, штрафу за відсутність страховки не уникнути.
Тимчасовий талон реєстрації
Боятися, що перевірять і оштрафують за відсутність тимчасового реєстраційного талону (далі – ТРТ) тепер також не потрібно, так як довіреність не втратила своєї сили.
Кабінет Міністрів України своєю постановою від 11.02.2009 № 124 "Про внесення змін до Правил дорожнього руху" скасував ТРТ для водіїв, які керують автомобілем за довіреністю. Раніше, якщо у водія був відсутній ТРТ, але була так звана "генеральна" довіреність й усі необхідні документи, його штрафували на суму 860 грн.
Таким чином, у підп. "б" п. 2.1 ПДР слова "чи тимчасовий реєстраційний талон" замінили словами "або реєстраційний чи інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження таким транспортним засобом".
У п. 2.2 ПДР слова "яка має тимчасовий реєстраційний талон" замінили словами "яка використовує такий транспортний засіб на законних підставах".
ТРТ, отримані раніше, залишаються діючими. В подальшому водії можуть обирати – керувати за довіреністю, посвідченою нотаріусом, чи отримувати ТРТ в ДАІ.
Аптечка і вогнегасник
Кабінет Міністрів України своєю постановою від 3 вересня 2009 року № 934 змінив умови зберігання аптечки та вогнегасника.
Тепер відпала необхідність мати два вогнегасника в автобусі – один в кабіні водія, інший – в салоні для пасажирів.
Також із прим. 2 підп. "є" п. 31.4.7 Правил дорожнього руху (далі – ПДР) виключили норму, відповідно до якої аптечку та вогнегасник заборонялося зберігати в багажнику. Тепер медична аптечка і вогнегасник повинні розташовуватись просто у легкодоступних місцях.
Таким чином, ці атрибути можна зберігати і в багажнику. Також без них не обійтися при проходженні техогляду.
3 Комментариев
Ромео
29-09-2009 01:10:50
Штраф обойдется примерно столько же, сколько и страховка на год. Зачем рисковать?
Шеви
29-09-2009 01:11:27
Ага, лучше купить уже ту страховку, меньше нервов...
Виталик
30-09-2009 21:02:17
Страховка должна быть. с ней и спокойнее, и на штраф не попадешь