Збір за першу реєстрацію транспорту

За першу рестрацiю авто страшого 8 рокiв потрiбно сплатити в 40 разiв бiльше, нiж за нове автомобiль
За першу рестрацiю авто страшого 8 рокiв потрiбно сплатити в 40 разiв бiльше, нiж за нове автомобiль
За першу рестрацiю авто страшого 8 рокiв потрiбно сплатити в 40 разiв бiльше, нiж за нове автомобiль
Платити потрібно за першу реєстрацію нових авто і ввезених із-за кордону старих автомобілів
Платити потрібно за першу реєстрацію нових авто і ввезених із-за кордону старих автомобілів
За першу реєстрацію мопедів збір сплачувати не потрібно
За першу реєстрацію мопедів збір сплачувати не потрібно
Контроль за сплатою першого реєстраційного збору здійснюватиме МРЕВ
Контроль за сплатою першого реєстраційного збору здійснюватиме МРЕВ
Для отрмимання траспортного податку за 2011 р. потрiбно подати заяву не пiзнiше  3 рокiв з дня його сплати
Для отрмимання траспортного податку за 2011 р. потрiбно подати заяву не пiзнiше 3 рокiв з дня його сплати
 Для легкових авто передбачені наступні ставки збору:
Для легкових авто передбачені наступні ставки збору:

2 грудня 2010 р. був прийнятий Податковий кодекс України (далі – Кодекс), який приніс в життя значну кількість нововведень, серед яких – заміна податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (транспортний податок) збором за першу реєстрацію транспортного засобу.
Які ж наслідки для автовласників матиме це нововведення? Подивимося на це питання докладніше.

1. Хто і коли платитиме


Згідно з положеннями Кодексу, цей збір справляється за першу реєстрацію в Україні транспортних засобів.
Перша реєстрація транспортного засобу – реєстрація, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше. Тобто мова йде про нові автомобілі або про ввезені з-за кордону старі авто.
Платниками збору є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, що є об'єктами оподаткування.
2. За що платити
З 01.01.2011 р. (набрання чинності Кодексом) перелік об'єктів оподаткування збором дещо змінився, порівняно з переліком для оподаткування транспортним податком.
Тепер до переліку ще потрапили:
– трактори на гусеничному ходу і мотоцикли незалежно від об'єму циліндру двигуна;
– судна, зареєстровані у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України;
– літаки і вертольоти, зареєстровані у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або у Реєстрі державних повітряних суден України.
Варто зазначити, що виключені з переліку об'єктів оподаткування мопеди та велосипеди з установленим двигуном незалежно від об'єму циліндра двигуна.
Причепи і напівпричепи також не підлягатимуть оподаткуванню.
База оподаткування визначається окремо для кожного транспортного засобу:
– для колісних транспортних засобів як і раніше – за об'ємом циліндрів двигуна в куб. сантиметрах;
– для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном, та для суден, обладнаних двигуном, – за потужністю двигуна в кВт;
– для суден, не обладнаних двигуном, – за довжиною корпусу судна в сантиметрах;
– для літаків, вертольотів – за максимальною злітною масою.
 

3. Скільки сплачуватимемо
 

1. Для легкових авто передбачені наступні ставки збору:
2. Для мотоциклів з двигуном об'ємом до 500 куб. см збір встановлено на рівні 3 грн. за 100 куб. см, для мотоциклів з двигуном об'ємом від 501 до 800 куб. см включно – 5 грн. за 100 куб. см, а для мотоциклів з двигуном об'ємом понад 800 куб. см – 10 грн. за 100 куб. см.
3. Для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном, – 0,5 грн. за 1 кВт потужності двигуна.
4. Для автобусів, у тому числі мікроавтобусів – 5 грн. за 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна.
5. Для тракторів – 2,5 грн. за 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна.
6. За вантажні автомобілі з двигуном об'ємом до 8200 куб. см доведеться сплатити 15 грн., за авто з об'ємом двигуна від 8201 до 15 000 куб. см – 20 грн., а за авто з двигуном понад 15 000 куб. см. – 25 грн. за 100 куб. см.
Відмітимо, що збір за першу реєстрацію транспортного засобу для вантажопасажирських автомобілів сплачується у розмірах, установлених для вантажних автомобілів.
7. Для сідельних тягачів – 15 грн. за 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна.
8. Для автомобілів спеціального призначення – 5 грн. за 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна.
9. Власникам суден, оснащених стаціонарним або підвісним двигуном потужністю до 55 кВт включно, доведеться платити 2,5 грн., а понад 55 кВт – 3 грн. за 1 кВт потужності двигуна.
10. Для суден, не оснащених двигуном, ставка збору визначається з розрахунку 7 грн. за 100 см довжини корпусу судна, якщо така довжина не перевищує 7,5 метрів, та 14 грн. за 100 см, якщо довжина судна перевищує зазначений розмір.
11. Ставки збору для літаків і вертольотів встановлено на рівні 1 грн. за кожен кілограм максимальної злітної маси.
Коефіцієнти
Як і раніше, держава реалізовує політику пропагування придбання нових транс-портних засобів. Тому до ставок податку застосовують коефіцієнти:
1) для нових транспортних засобів – 1;
2) для транспортних засобів, які використовувалися до 8 років (крім електромобілів та тракторів) – 2;
3) для суден, літаків і вертольотів, які використовувалися понад 8 років – 3;
4) для колісних транспортних засобів, які використовувалися понад 8 років (крім електромобілів та тракторів) – 40.

Сума збору обчислюється щодо кожного транспортного засобу як добуток відповідної бази оподаткування, ставки збору та відповідного коефіцієнта.Тобто формула для сплати буде мати наступний вигляд:
О х С х К = СЗ

де
О – об'єм циліндрів двигуна, куб. см;
С – ставка збору, грн.;
К – коефіцієнт;
СЗ – Сума збору.
 

4. Пільги
 

Від сплати збору звільняються:
– легкові автомобілі для інвалідів з об'ємом циліндрів двигуна до 1500 куб. см, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України;
– транспортні засоби будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.
Але у разі відчуження вищезазначених транспортних засобів особи, які отримали їх у власність, зобов'язані сплатити збір за ставками у порядку та на умовах, передбачених Кодексом.
 

5. Як сплачувати
 

Нагадаємо, що державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів здійснюється підрозділами Державтоінспекції згідно з відповідним порядком, затвердженим урядовою постановою № 1388 від 07.09.98 р.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 8 від 06.01.2010 р., відомчу реєстрацію та облік великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів здійснюють територіальні органи Держгірпромнагляду.
А реєстрацію та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 08.07.2009 р. покладено на Державну інспекцію з нагляду за технічним станом машин.
Порядок проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів затверджений постановою Кабміну № 606 від 09.07.2008 р.

Збір сплачується перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, які діють на день сплати.
Платники збору зобов'язані при першій реєстрації в Україні пред'являти квитанції або платіжні доручення про сплату збору з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення, а платники, звільнені від сплати збору, – відповідний документ, що дає право на користування такими пільгами.
У разі відсутності зазначених документів реєстрація не проводиться.
Власники автомобілів, що відповідно до законодавства підлягають технічному огляду один раз на два роки, при проходженні у 2011 році такого технічного огляду або знятті транспортних засобів з обліку зобов'язані пред'являти (хоча забирають оригінали) органам, що здійснюють зняття з обліку або технічний огляд, квитанції або платіжні доручення про сплату за 2010 рік податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ставками, які діяли до 1 січня 2011 року, а автовласники, які були звільнені у 2010 році від його сплати, – документ, що дає право на користування такими пільгами. У разі неподання таких документів технічний огляд транспортних засобів та зняття їх з обліку не провадяться.
 

6. Як повернути сплачений транспортний податок
 

Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики своїм рішенням від 21.12.2010 "Про забезпечення застосування окремих положень Податкового кодексу України" дав роз'яснення щодо порядку повернення коштів, сплачених у 2010 році при проходженні технічного огляду платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2011 рік.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" фізичні особи сплачують цей податок у тому числі перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
При цьому фізичні особи – платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють технічний огляд автомобілів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, – відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
За таких обставин деякі автомобілісти при проходженні технічного огляду у 2010 році сплатили цей податок і за 2011 рік.
Відповідно до пункту 1 розділу XIX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року набрали чинності положення розділу VII "Збір за першу реєстрацію транспортного засобу" цього Кодексу а, відповідно, Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" втратив чинність.
Таким чином, зазначені кошти підлягають поверненню відповідно до статті 43 Податкового кодексу України, яка регулює питання умов повернення помилково та/або надміру сплачених грошових коштів.
 

Умови повернення
 

1. Відсутність податкового боргу
Помилково та/або надміру сплачені суми податку підлягають мають бути повернені платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Податковий борг – податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений термін, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
 

2. Подання заяви
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум транспортного податку за 2011 р. є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Автовласник подає (надсилає рекомендованим листом) заяву до Податкової за місцем реєстрації на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає спосіб перерахування коштів: на поточний рахунок автовласника в установі банку або повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Разом із заявою потрібно подати копію квитанції про сплату транспортного податку за 2011 рік та копію ідентифікаційного коду.
 

3. Одержання висновку
Податкова, як контролюючий орган, не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.
На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом 5 робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України. Хоча чіткого порядку податкова не має, тому поки питання реального повернення коштів залишається під питанням.
Таким чином, тепер перша реєстрація нового авто стала ще більш дорожчою, а ввозити в Україну старі авто взагалі може стати невигідним ділом.