Вантажне таксі. Про перелік документів, необхідних для здійснення вантажоперевезення

Транспортна логістика обслуговує одну з найважливіших функцій матеріального товарообігу

Транспортна логістика обслуговує одну з найважливіших функцій матеріального товарообігу. Вантаж має бути своєчасно, з мінімальними витратами і без збитку для його якості доставлений в обумовлені терміни у визначене місце. Для цього велике значення має наявність правильно оформлених документів. Автомобільні водії-перевізники повинні мати і пред'являти особам, уповноваженим здійснювати контроль за автомобільним транспортом та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення (ст. 48 Закону України від 05.04.2001 р. № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі – ЗУ № 2344-III).  Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 р. № 207 "Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні" (далі – постанова КМУ № 207) затверджено вичерпний перелік документів, які повинні бути у водія юридичної особи або фізичної особи – підприємця при здійсненні перевезення вантажу автомобільним транспортом.

Так, згідно з вимогами постанови  КМУ № 207, яка набрала чинності з 20.03.2009 р., для водія юридичної особи або фізичної особи – підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, такими документами є:
– фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка;
– документи на вантаж;
– посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії і талон, що додається до посвідчення;
– реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом;
– талон про проходження державного технічного огляду;
– поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

При цьому водію юридичної особи необхідно мати також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду та огляду технічного стану транспортного засобу.  Крім того, постановою КМУ № 207 визначено перелік додаткових документів, необхідних для перевезення небезпечних вантажів. Так, під час перевезення небезпечних вантажів, окрім вище перелічених, у водіїв мають бути такі документи:
– свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення визначених небезпечних вантажів;
– ДОПНВ-свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі;
– інструкція на випадок аварії або надзвичайної ситуації;
– узгодження маршруту дорожнього перевезення небезпечного вантажу, видане державтоінспекцією.

У разі перевезень вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, які здійснюються на договірних умовах чи для власних потреб, відповідно до вимог постанови КМУ № 207 водій обов'язково повинен мати дозвіл на рух автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, виданий держ-автоінспекцією. Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 р. № 30. Слід зауважити, що наявність цих документів перевірятиметься працівниками державтоінспекції, а за їх відсутності за-стосовуватимуться відповідні заходи, тому що згідно з вимогами п. 21 ст. 11 Закону України від 20.12.90 р. № 565-XII "Про міліцію" працівники міліції для виконання по-кладених на них обов'язків мають право:
– зупиняти транспортні засоби в разі порушення правил дорожнього руху, наявних ознак, що свідчать про технічну несправність транспорту або забруднення ним навколишнього середовища, а також за наявності даних про те, що він використовується з протиправною метою;
– оглядати транспортні засоби і перевіряти у водіїв документи на право користування й керування ними, дорожні листи і відповідність вантажів, що перевозяться, товарно-транспортним документам, наявність поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "зелена картка"), а у випадках, передбачених законодавством, ліцензійної картки на транспортний засіб.

Відповідальність за порушення. Щодо відповідальності, яка передбачається за такі порушення, то згідно зі  ст. 60 Закону № 2344-III до автомобільних перевізників за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів застосовуватиметься штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.).  Крім того, низку санкцій передбачено Кодексом України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X (далі – КпАП). Керування транспортними засобами водіями, які не мають при собі або не пред'явили чи не передали для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, талона до нього, реєстраційних та інших документів, що підтверджують право користування чи розпорядження транспортним засобом, а у випадках, передбачених законодавством, належно оформленого дорожнього (маршрутного) листа або документів на вантаж, що перевозиться, ліцензійної картки на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "зелена картка"), тягне за собою накладення штрафу на водіїв від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425–850 грн.) (частина перша ст. 126 КпАП). Порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами згідно зі ст. 1321 КпАП тягне за собою накладення штрафу, а саме:
– на водіїв – від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510–680 грн.);
– на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян – суб'єктів господарської діяльності – від 40 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680–850 грн.). Перевезення вантажів водієм, який не пройшов щозмінного передрейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів, або перевезення без проведення передрейсового контролю технічного стану транспортних засобів тягне за собою накладення штрафу від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510–680 грн.) (частина дев'ята ст. 1331 КпАП). Крім того, у разі перевезення вантажів без відміток у дорожньому листі про проходження щозмінного передрейсового медичного огляду водія та перевірки технічного стану транспортного засобу працівник державтоінспекції має право тимчасово вилучити ліцензійну картку на транспортний засіб (ст. 2653 КпАП). Отже, для того щоб протягом усього процесу автоперевезення забезпечувати безпеку, своєчасність та оперативність перевезень вантажу, важливо відповідально відноситися до оформлення належних документів.