Автомобілем за кордон

Якщо автомобіліст вперше зібрався у подорож за кордон, у нього може виникнути безліч запитань, одне з них – як поводити себе на митниці. При поверненні з поїздки також необхідно знати, що дозволено ввозити в Україну без сплати податків і зборів, які є застереження щодо ввезення товарів, особистих речей, транспортних засобів тощо. Аби уникнути неприємностей на митниці, розглянемо деякі питання.

Спрощений митний контроль

Відповідно до ст. 68 Митного кодексу спрощений митний контроль застосовується у випадках переміщення громадянами через митний кордон України товарів, що не підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню і не належать до категорії товарів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Цей контроль застосовується митними органами, в яких обладнано зони (коридори) спрощеного митного контролю. Спрощений митний контроль звільняє громадян від подання митної декларації, проте це не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.  Статтею 27 Митного кодексу встановлено, що товари, які переміщуються через митний кордон України, крім митного контролю, можуть підлягати санітарно-епідеміологічному, ветеринарному, фітосанітарному, радіологічному, екологічному контролю та контролю за переміщенням культурних цінностей. Такому контролю піддаються, зокрема, радіоактивні та інші небезпечні для навколишнього природного середовища і здоров'я людей речовини, засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, добрива; всі види риб, диких тварин і рослин, зоологічні, ботанічні, мінералогічні колекції, мисливські трофеї, тварини, продукція тваринного походження тощо.

Ввезення в Україну та вивезення за її межі готівки

Постановою Правління Нацбанку України від 27.05.2008 р. № 148 "Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України", зареєстрованою у Мін'юсті України 11.06.2008 р. за № 520/15211, затверджено Інструкцію про переміщення готівки та банківських металів через митний кордон України. Фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за її межі готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро без письмового декларування митному органу, а в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків банків (фінансових установ), – виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро (див. Додаток 1). Фізична особа має право ввозити в  Україну і вивозити за її межі банківські метали вагою, що не перевищує 500 г, у вигляді зливків і монет на умовах письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Особисті речі

Визначення терміна "особисті речі" надано в Законі України від 13.09.2001 р. № 2681-III "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України".  Особисті речі – це предмети першої необхідності, призначені насамперед для забезпечення життєдіяльності власника-громадянина, є власністю такого громадянина та призначені виключно для власного користування такого громадянина, не є товаром та не призначені для відчуження або передачі іншим особам, відповідають меті перебування за кордоном.  Особисті речі, що безпосередньо ввозяться громадянами в супроводжуваному багажі будь-якими видами транспорту на митну територію України або пересилаються в несупроводжуваному багажі, усно чи письмово декларуються за бажанням власника таких речей або на вимогу посадової особи митного органу та не оподатковуються. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2001 р. № 1652 визначено Перелік предметів, віднесених до особистих речей громадян, і встановлено, що до особистих речей громадян не можуть бути віднесені інші предмети, крім тих, які зазначені в цьому Переліку.

ПЕРЕЛІК предметів, віднесених до особистих речей громадян

1. Особисті прикраси, у тому числі з дорогоцінних металів та каміння, що мають ознаки таких, які були в користуванні.
2. Предмети, такі як одяг, білизна, взуття, що мають суто особистий характер, призначені виключно для власного користування і мають, як правило, ознаки таких, які були у користуванні, або нові, що ввозяться, як правило, в одному екземплярі (комплекті).
3. Предмети особистої гігієни та індивідуальні косметичні засоби у кількості, що забезпечує потреби однієї особи на період поїздки.
4. Індивідуальне письмове та канцелярське приладдя.
5. Фотоапарат, кіно- та відеокамера, приладдя до них.
6. Бінокль.
7. Переносний музичний інструмент.
8. Переносний звуковідтворювальний пристрій (магнітофон, диктофон тощо) з плівками, платівками та дисками.
9. Переносний радіоприймач.
10. Переносний телевізор.
11. Переносний персональний ком-п'ютер та приладдя до нього.
12. Калькулятор, електронна записна книжка.
13. Індивідуальні портативні медичні прилади для забезпечення життєдіяльності людини та для контролю за її станом, що мають ознаки таких, які були в користуванні.
14. Стільниковий, мобільний телефон, пейджер.
15. Дитяча коляска.
16. Інвалідна коляска.
17. Спортивне спорядження – велосипед, вудка рибальська, комплект альпіністського спорядження, комплект спорядження для підводного плавання, комплект лиж, комплект тенісних ракеток, дошка для серфінгу та віндсерфінгу, комплект спорядження для гольфу, інше аналогічне спорядження, призначене для використання однією особою.
18. Лікарські засоби, що переміщуються через митний кордон України в порядку та обсягах, які визначаються МОЗ.
19. Речі, призначені для облаштування житла та забезпечення життєдіяльності громадян, які перебували за кордоном у довготермінових відрядженнях.
20. Інші предмети першої потреби, які є власністю громадянина і призначені виключно для забезпечення його життєдіяльності та власного користування, не є товаром і не призначені для відчуження або передачі іншим особам та відповідають меті перебування за кордоном.

Ввезення продуктів харчування

Громадяни можуть ввозити на митну територію України продукти харчування для власного споживання на загальну суму не більше ніж 50 євро на одну особу в таких обсягах:
в упаковці виробника – у кількості не більше ніж одна упаковка або не більше ніж 2 кг кожного найменування на одну особу;
без упаковки – у кількості, що не перевищує 2 кг кожного найменування на одну особу;
без упаковки – неподільний продукт, готовий до безпосереднього вживання, у кількості не більше ніж одиниця кожного найменування на одну особу.
Не підлягають переміщенню в несупроводжуваному багажі продукти харчування без упаковки виробника.
При ввезенні на митну територію України звільняються від оподаткування:
товари, сумарна митна вартість яких не перевищує 200 євро, а загальна вага не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами у супроводжуваному багажі (за умови усного декларування), пересилаються в несупроводжуваному багажі та надходять на адресу громадян у міжнародних поштових відправленнях;
горілчані вироби у кількості 1 л, вино – 2 л, пиво – 5 л, тютюнові вироби – 200 цигарок (або 200 г цих виробів), що ввозяться в особистому багажі громадянами;
товари, що тимчасово ввозяться на митну територію України під зобов'язання про їх зворотне вивезення.
Не підлягають пропуску через митний кордон України:
товари, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринному світу чи заподіяти шкоду довкіллю;
літературні та художні твори, поліграфічна та інша друкована продукція, кіно-, фото-, аудіо- та відеоматеріали, що пропагують війну, жорстокість, порнографію, расову, етнічну або релігійну ворожнечу, закликають до насильницького повалення конституційного ладу в Україні;
товари та особисті речі, на пропуск яких потрібні дозволи інших державних установ, без наявності цих дозволів. Перелік цих товарів та особистих речей визначається Кабінетом Міністрів України.

Митне оформлення й оподаткування товарів, що ввозяться громадянами на митну територію України

Товари, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами в супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких не перевищує 100 кг, підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та обкладаються ввізним митом за ставкою в розмірі 20 % від митної вартості, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках – акцизним та іншими зборами. Товари, що пересилаються на адресу громадян у вантажних та експрес-відправленнях, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та обкладаються ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках – акцизним та іншими зборами.  Оподаткування товарів, які безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами в супроводжуваному (несупроводжуваному) багажі, пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, надходять на адресу громадян у міжнародних експрес-відправленнях або у вантажних відправленнях, сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, здійснюється за умови оформлення вантажної митної декларації та митного оформлення в порядку, передбаченому для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності у разі здійснення операцій з імпорту,  з поданням дозволів (ліцензій) та сертифікатів відповідності чи свідоцтв про визнання іноземного сертифіката, у випадках, установлених законодавством для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Митне оформлення й оподаткування транспортних засобів, що ввозяться громадянами на митну територію  України

Транспортні засоби, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України або надходять на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного використання, незалежно від їх вартості підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та обкладаються ввізним митом, податком на додану вартість і в установлених законодавством України випадках – акцизним та іншими зборами. Тимчасове ввезення транспортних засобів на митну територію України громадянами-резидентами дозволяється терміном до одного року після сплати ввізного мита й інших податків (зборів), передбачених законодавством при ввезенні автомобілів. Тимчасове ввезення транспортних засобів дозволяється громадянам-нерезидентам для власних потреб терміном до одного року. Транспортні засоби, тимчасово ввезені під зобов'язання про зворотне вивезення, не можуть розкомплектовуватися на запасні частини, передані у володіння або користування іншим особам. Такі транспортні засоби можуть оформлюватися для постійного користування після сплати відповідних податків та зборів, передбачених законодавством при ввезенні транспортних засобів для вільного використання. Тимчасове ввезення транспортних засобів дозволяється за наявності документа, що підтверджує їх реєстрацію за межами України. У разі невиконання цієї умови зазначені транспортні засоби підлягають митному оформленню для постійного користування. Транспортні засоби, тимчасово ввезені громадянами-нерезидентами на митну територію України для власного користування на термін, що перевищує два місяці, підлягають реєстрації в органах Державтоінспекції МВС України.

Громадянам-резидентам та громадянам-нерезидентам дозволяється ввозити транспортні засоби з метою транзиту через територію України за умови письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного використання. Це положення не поширюється на транспортні засоби, що постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав громадянами-резидентами та їм належать, що підтверджується відповідним документом про право власності на такий транспортний засіб. Митне оформлення товарів, що ввозяться громадянами на митну територію України в режимі тимчасового ввезення в обсягах, що підлягають оподаткуванню, здійснюється шляхом письмового декларування та подання до митного органу зобов'язання про зворотне вивезення таких товарів за митну територію України.

Пропуск через митний кордон України товарів, що тимчасово ввозяться громадянами на митну територію України під зобов'язання про їх зворотне вивезення, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, або одного неподільного товару незалежно від митної вартості та ваги, дозволяється за умови письмового декларування та внесення такими громадянами на рахунок митного органу грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких товарів на митну територію України з метою вільного використання. Митне оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України громадянами в режимі тимчасового ввезення, сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, здійснюється в порядку, передбаченому для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Митне оформлення й оподаткування єдиного неподільного товару, що  ввозиться (пересилається) в Україну

Митне оформлення єдиного неподільного товару, митна вартість якого перевищує 200 євро, а вага – 50 кг, що ввозиться (пересилається) громадянином у супроводжуваному, несупроводжуваному багажі, надходить на адресу громадянина у міжнародному поштовому відправленні, здійснюється за умови його письмового декларування шляхом заповнення митної декларації, передбаченої для громадян, та після сплати громадянином або уповноваженою на те особою ввізного мита в розмірі 20 % від митної вартості такого предмета, податку на додану вартість та у передбачених законодавством України випадках – акцизного та інших зборів. Оподаткування єдиних неподільних товарів, що надходять на адреси громадян у вантажних та міжнародних експрес-відправленнях, здійснюється незалежно від митної вартості та ваги. Такі товари підлягають обкладанню ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках – акцизним та іншими зборами.

Ввезення лікарських засобів

На територію України можуть ввозитися лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості, що видається виробником. Незареєстровані лікарські засоби можуть ввозитись на митну територію України для: проведення доклінічних досліджень і клінічних випробувань; реєстрації лікарських засобів в Україні (зразки препаратів у лікарських формах); експонування на виставках, ярмарках, конференціях тощо без права реалізації; індивідуального використання громадянами. При разовому ввезенні незареєстрованих лікарських засобів з метою індивідуального використання громадянами в кількості, необхідній на курс лікування, подаються довідка лікаря із зазначенням діагнозу захворювання та рецепт на даний лікарський препарат. Для індивідуального використання забороняється пересилати наркотичні, психотропні речовини, їх аналоги і прекурсори, а також ліки, що мають обмежений термін придатності та потребують особливих умов зберігання (вакцини, сироватки, імунобіологічні препарати, препарати крові, продукти їх переробки тощо).

Ввезення тварин на митну територію України

Відповідно до Закону України від 25.06.92 р. № 2498-XII "Про ветеринарну медицину" живі тварини у разі ввезення на територію України повинні супроводжуватися оригіналами міжнародних ветеринарних сертифікатів, підписаних державним інспектором ветеринарної медицини країни походження. Пропуск домашніх тварин здійснюється, якщо: такі тварини були раніше тимчасово вивезені за межі України під зобов'язання про зворотне ввезення громадянами-резидентами та їм належать (що підтверджується відповідним документом) та ввозяться назад на митну територію України за наявності відповідної вивізної митної декларації; такі тварини тимчасово ввозяться на митну територію України під зобов'язання про зворотне вивезення громадянами-нерезидентами та їм належать.

Державна реєстрація ввезених в  Україну транспортних засобів в 2010 р.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 р. № 1371 внесено зміни до Правил державної реєстрації та обліку автотранспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 р. № 1388. Зокрема, викладено в новій редакції положення щодо державної реєстрації ввезених в Україну транспортних засобів (далі – ТЗ). Так, ввезені в Україну ТЗ підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і вантажних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції. У разі ввезення двох ТЗ і більше для власних потреб за однією вантажною митною декларацією такі засоби реєструються на підставі засвідченої митним органом її копії. ТЗ та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, ввезені в Україну з метою їх подальшого відчуження суб'єктами господарювання, діяльність яких пов'язана з реалізацією ТЗ та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, і придбані юридичними чи фізичними особами, реєструються на підставі виданих зазначеними суб'єктами довідок-рахунків та вантажних митних декларацій або їх копій.

У разі, коли ТЗ перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до підрозділів Державтоінспекції реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави з відміткою про зняття їх з обліку. Для державної реєстрації ТЗ, що ввозяться на митну територію України тимчасово, у разі переселення громадян на постійне місце проживання, як спадщина за законом, що відкрита за її межами на користь резидента, обов'язковим також є подання до підрозділів Державтоінспекції довідки з посольства (консульства) відповідної країни про проживання власників у цій країні та про дійсність реєстраційних або прирівняних до них документів країн вивезення ТЗ.  На період до одержання підрозділами Державтоінспекції інформації про митне оформлення ТЗ власникові видаються номерні знаки і не більше ніж на три місяці – тимчасовий реєстраційний талон. До реєстраційних та облікових документів вносяться відомості про заборону відчуження і передачі права користування та (або) розпорядження ТЗ, дату їх зворотного вивезення та інші обмеження, які встановлюються митними органами. Після закінчення строку дії тимчасового реєстраційного талона експлуатація ТЗ не допускається.

Державна реєстрація ТЗ під зобов'язання про їх зворотне вивезення проводиться виключно за наявності документа, який підтверджує їх реєстрацію за межами  України (крім ТЗ, що належать дипломатичним представництвам іноземних держав, міжнародним, міжурядовим організаціям та їх співробітникам, які не є резидентами України). Державна реєстрація тимчасово ввезених на митну територію України ТЗ, що належать дипломатичним представництвам іноземних держав, міжнародним, міжурядовим організаціям та їх співробітникам, які не є резидентами України, може проводитись на підставі документів, які підтверд-жують право власності, користування та (або) розпорядження такими засобами без надання документа, що підтверджує їх реєстрацію за межами України. Національні номерні знаки і документи про реєстрацію (про право власності, користування або розпорядження) ТЗ іноземних держав, з яких вони тимчасово ввезені на митну територію України під зобов'язання про зворотне вивезення, здаються на зберігання до підрозділів Державтоінспекції, що є умовою тимчасового обліку ТЗ, і повертаються власникам в установленому МВС України порядку після зняття таких засобів з обліку. На зазначені ТЗ видаються номерні знаки та свідоцтва про реєстрацію із зазначенням строку тимчасового ввезення, який встановлюється митними органами відповідно до митного законодавства і зазначається у документах про митне оформлення таких засобів. Після закінчення строку тимчасового ввезення ТЗ вважаються незареєстрованими.
Зняття з обліку у зв'язку з відчуженням (купівля-продаж, зміна, дарування) або вибраковуванням ТЗ, щодо яких не знято обмеження митних органів, здійснюється з їх дозволу.